UEFA'dan skandal Halis Özkahya kararı!

UEFA'dan skandal Halis Özkahya kararı!

Tarih: 26 Kasım 2019 22:00

UEFA, Kıbrıs Rum Kesimi Federasyonu'nun itirazı sonrası Avrupa Ligi'nde Dudelange - APOEL arasında oynanacak olan karşılaşmanın hakemi Halis Özkahya'yı görevden alarak, yerine İtalyan hakem Gianluca Rocchi'yi atadı.

Kıbrıs'taki Rum APOEL futbol klübü, deplasmanda oynayacağı UEFA Avrupa Ligi karşılaşmasını yönetecek Türk hakem Halis Özkahya'ya ve yardımcılarına itiraz ederek hakem değişikliği talebinde bulundu.

UEFA, Rumların siyasi gerekçeler öne sürerek yaptığı talebi kabul etti ve maça İtalyan hakemler atadı. Hakem değişikliği konusunda Rum Futbol Federasyonu da devreye girerek yoğun çaba sarfetti.

Kıbrıs Rum klübü APOEL Perşembe akşamı Lüksemburg'ta yapılacak karşılama öncesinde maçın Türk hakemi Halis Özkahya ile yardımcı hakemler Ceyhun Sesigüzel ve Ekrem Kan için UEFA'ya itiraz başvurusunda bulundu.

UEFA'nın, APOEL'in 1974 Kıbrıs barış harekatı üzerine kurgulanan siyasi itirazını kabul ederek Avrupa ligi karşılaşması olan Dundelange-APOEL maçına İtalyan Hakem Gianluca Rocchi'yi atadı.

Rum basını 1974 Kıbrıs barış harekatından sonra ilk kez bir Türk hakemin APOEL maçına atandığına da dikkat çekti.

APOEL açıklamasında, "Türk hakemlerinin, 1974'ten sonra ilk kez takımımızın maçına atanması talihsizliktir, bununla birlikte UEFA'nın değişiklik talep ettiğimiz nedeni anlayışla karşılamasından dolayı da mutluyuz" denildi.

Açıklamada Rum futbol federasyonu başkanına da teşekkür edildi.

APOEL Basın Sözcüsü Nektarios Petevinos, UEFA'nın daha önce hiçbir Türk hakemi Rum maçlarına atamadığına işaret ederek bu defa yapılan atamanın düşündürücü olduğunu söyledi.

Kendi ifadesiyle Kıbrıs'ta bir işgal sorunu olduğunu iddia eden kulüp sözcüsü, "UEFA benzer sorunlar olan Rusya ve Ukrayna gibi ülkelere de hassasiyet göstermiştir" ifadesini kullandı.


Etiketler:  UEFAdan skandal Halis Özkahya kararıYORUMLAR